Stævner 2022

Rideskolestævne

Velkommen til Rideklubben Strøgårdens rideskolestævne

 Mandag den 18. april 2022 

Stævnet afholdes på Strøhusvej 20, 2670 Greve

  

Der vil under hele stævnet være åbent i Strøbiksen, hvor der kan købes mad og drikke. Derfor må der ikke nydes medbragt mad og drikke i rytterstuen denne dag. 

Husk at komme i god tid, så du har tid til at klargøre den hest/pony du skal ride på.

 

Alle tider er ca. tider.

 

Der må ikke medbringes hunde. 

Vi siger tak for alle de tilmeldinger vi har fået til stævnet og glæder os til at se jer alle sammen. 

Tag hele familien med til en hyggelig dag på

Strøgårdens Rideskole

 

Vi siger stor tak til vores sponsorer som er

Dyr i Centrum

Den grønne hest

Strøgårdens Ridecenter

Aveve

 

 

Klasse 1: Holdridning med og uden trækker

Dommer: Mette Elmgaard Hansen

Klassen starttid: 09.30                                                     Placeringer: 5

Nr.

Starttid

Rytters navn

Hestens navn

%

Placering

Holdridning

med og uden

trækker

 

 

 

 

 

1

Kl. 09.30

Mathilde

Breitenstein

Medina

 

 

2

 

Carla

Hørmann

Top Gun

 

 

 

3

 

Esther Viffeldt

Charlie

 

 

 

4

 

Ella Schack

Pedersen

Sally

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

Kl. 09.45

Marlene

Tolstrup

Django

 

 

6

 

Diana Berg

Gaia

 

 

 

7

 

Katja Fangel

Blixenskjold

Gurli

 

 

8

 

Ann-Marie

Petersen

Frakett

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9

Kl. 10.00

Asta Ulrikka Hajslund

Medina

 

 

10

 

Liva

Månsson

Sherif

 

 

 

11

 

Smilla

Rohbrandt

Caspian

 

 

12

 

Rose

Koxlien

Louis

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13

Kl. 10.15

Zelina

Røjkjør

Balder

 

 

 

14

 

Ella Sofie

Beckett

TopGun

 

 

 

15

 

Jona

Venckute

Chili

 

 

16

 

Mathilde

Frederikson

Mico

 

 

17

Kl. 10.30

Selma

Lauritsen

Bella

 

 

 

 

 

 

 

 

18

 

Mynte

Marker

 

Viggo

 

 

19

 

Isabel Munch

Fischer

Chili

 

 

20

 

Parisa

Berg

Sally

 

 

21

 

Helene

Christiansen

Louis

 

 

 

22

 

Josephine

Sommer

Musse

 

 

 

  

 

Klasse 2: LD1 for rideskoleryttere med og uden trækker - oplæser tilladt.    

Dommer: Mette Elmgaard Hansen

Klassens starttid: 11.00                                                                                        Placering: 3

Hold nr.

Starttid

Rytters navn

Hestens navn

%

Placering

1 - LD1

11.00

Parisa Berg

Sally

 

 

 

 

2 - LD1

11.06

Marlene

Tolstrup

Django

 

 

3 - LD1

11.12

Julie Vangsøe

Charlie

 

 

4 - LD1

11.18

Caroline

Søderberg Munk

Røde

 

 

5 - LD1

11.24

Nanna Asplund

Don Diego

 

 

 

6 - LD1

11.30

Callista AnnGras

Charlie

 

 

7 - LD1

11.36

Maya

Søderberg

Mico

 

 

8 - LD1

11.42

Alberte Tolstrup

Frakett

 

 

9 - LD1

11.48

Caroline

Wermuth

Gurli

 

 

 

10 - LD1

11.54

Elvira

Engholm

Sherif

 

 

 

11 - LD1

12.00

Kirsa

Fugleberg

Gurli

 

 

12 - LD1

12.06

Emma

Johansen

Gaia

 

 

 

 

 

Klasse 3: LC 1-2-3                       

Dommer: Mette Elmgaard Hansen

Klassen starttid: 12.15                                                     Placeringer: Pony 1 - Hest 2

Nr.

Starttid

Rytters navn

Hestens navn

Point

%

Placering

1 - LC1

12.15

Mathilde

Arnfjord

Don Diego

 

 

 

 

2 - LC1

12.22

Alma

Vangsøe

Caspian

 

 

 

 

3 - LC1

12.29

Mathilde

Søderberg

Alexandra

 

 

 

Banen ændres til hest

 

 

 

 

 

 

1 - LC1

12.45

Diana

Vadblak

Medina

 

 

 

2 - LC1

12.52

Emilie Schmidt Hansen

Django

 

 

 

3 - LC2

12.59

Cecilie R

Andreasen

Wendy

 

 

 

4 - LC1

13.06

Diana

Vadblak

Medina

 

 

 

5 - LC2

13.13

Rikke Vang

Petersen

Gaia

 

 

 

 

 

Der sættes springbane op.

 

Klasse 4: Bom på jord - trækker tilladt

Dommer: Mette Elmgaard Hansen

Klassens starttid: 13.45                                                                    Placeringer: Sløjfeklasse

Nr.

Starttid

Rytters navn

Hestens navn

Fejl

Tid

Placering

1

 

Zeynep

Yalman

Jasmin

 

 

 

2

 

Rose Koxlien

Sherif

 

 

 

 

3

 

Esther

Viffeldt

Charlie

 

 

 

 

4

 

Mathilde

Breitenstein

Gurli

 

 

 

 

5

 

Carla

Hørmann

Caspian

 

 

 

6

 

Maya

Søderberg

Viggo

 

 

 

7

 

Liva Månsson

Sherif

 

 

 

 

 

8

 

Zelina

Røjkjær

Balder

 

 

 

 

9

 

Nanna

Asplund

Louis

 

 

 

 

10

 

Olivia Buchart Antonsen

Viggo

 

 

 

11

 

Ella Sofie

Beckett

Top Gun

 

 

 

12

 

Mathilde

Frederikson

Mico

 

 

 

13

 

Jona

Venckute

Chili

 

 

 

14

 

Elvira

Engholm

Musse

 

 

 

 

15

 

Emma

Johansen

Gaia

 

 

 

16

 

Mathilde

Arnfjord

Don Diego

 

 

 

 

17

 

Mynte Marker

Viggo

 

 

 

18

 

Selma

Lauritsen

Bella

 

 

 

 

19

 

Ingrid Vang Carlson

Balder

 

 

 

20

 

Isabel Munch

Fischer

Don Diego

 

 

 

 

21

 

Kübra

Cosgun

Top Gun

 

 

 

 

22

 

Josephine

Sommer

Musse

 

 

 

 

 

 

Klasse 5: 30 - 40 - trækker tilladt - B3

Dommer: Mette Elmgaard Hansen

Klassens starttid: 15.00                                                                                     Placeringer: 3

Nr.

Starttid

Rytters navn

Hestens navn

Fejl

Tid

Placering

1 - 30

 

Anna Rottbøll

Sally

 

 

 

2 - 30

 

Maya

Søderberg

Mico

 

 

 

3 - 40

 

Alberte Tolstrup

Caspian

 

 

 

4 - 40

 

Caroline

Søderberg

Munk

Røde

 

 

 

5 - 40

 

Julie Vangsøe

Bella

 

 

 

6 - 40

 

Marlene

Tolstrup

Gaia

 

 

 

7 - 40

 

Sofie

Arnfjord

Balder

 

 

 

8 - 40

 

Kirsa

Fugleberg

Gurli

 

 

 

 

9 - 40

 

Caroline

Søderberg

Munk

Røde

 

 

 

 

 

Klasse 6: 50 - 60 - 70 - 80 - B3

Dommer: Mette Elmgaard Hansen

Klassens starttid: 15.30                                                                                     Placeringer: 2

Nr.

Starttid

Rytters navn

Hestens navn

Fejl

Tid

Placering

1 - 50

 

Alma

Vangsøe

Bella

 

 

 

2 - 50

 

Nanna Hammer Schou

Milady

 

 

 

3 - 60

 

Mathilde

Søderberg

Alexandra

 

 

 

4 - 60

 

Emilie Schmidt Hansen

Chili

 

 

 

5 - 70

 

Cecilie R

Andreasen

Haley

 

 

 

6 - 70

 

Mathilde

Søderberg

Alexandra

 

 

 

7 - 80

 

Cecilie R

Andreasen

Haley